Zdrowie

Jak zostać ortopedą?

Ortopeda to lekarz zajmujący się diagnozowaniem oraz terapią schorzeń i urazów narządów ruchu, czyli szkieletu (z wyjątkiem kości czaszki), układu więzadłowo-stawowego oraz mięśni. Leczy więc pęknięcia i złamania kości, a także naderwane mięśnie czy ścięgna.

Tak jak w przypadku każdego lekarza, by zostać ortopedą, niezbędne jest wyższe wykształcenie medyczne. Studia medyczne trwają sześć lat. Uzyskanie dyplomu wyższej uczelni medycznej daje prawo do wykonywania zawodu lekarza. Jednak by zostać ortopedą, należy dodatkowo ukończyć specjalizację, w ramach której odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyki.

Dostęp do wykonywania zawodu lekarza specjalisty otwiera dyplom ukończenia wyższej uczelni medycznej na adekwatnym do wybranej specjalności kierunku. W przypadku studiów medycznych kształcenie trwa aż 6 lat, o rok dłużej niż na większości kierunków humanistycznych, technicznych, czy przyrodniczych. Prawo wykonywania zawodu, uprawniające do podjęcia praktyki zawodowej otrzymuje się jednak dopiero po ukończeniu tak zwanej specjalizacji (sytuacja podobna jak w przypadku aplikatury prawniczej), która obejmuje praktyki i zajęcia teoretyczne. Po spełnieniu tych dwóch wymogów absolwent otrzymuje tytuł dyplomowanego lekarza w danej specjalności. Może kontynuować także naukę w ramach specjalizacji II stopnia, lub pozostać w murach uczelni, zdobywając kolejne stopnie naukowe. Osoba zainteresowana pracą w charakterze lekarza musi odznaczać się także określonymi predyspozycjami i cechami personalnymi, takimi jak; odpowiedzialność, cierpliwość, nastawienie na najwyższe dobro pacjenta, etc.

W Polsce specjalizacja lekarska z ortopedii i traumatologii może być rozpoczęta po odbyciu podyplomowego stażu lekarskiego. Po ukończeniu specjalizacji absolwent otrzymuje tytuł lekarza dyplomowanego w specjalności ortopedia.

Zarobki lekarza w zależności od podjętej specjalności przekraczają zazwyczaj średnią krajową. Sytuacja ta przekłada się także na zarobki lekarza ortopedy.

Średnie zarobki ortopedy wynoszą około 4600 zł brutto miesięcznie. W tym przypadku wynagrodzenie zależne jest od miejsca pracy – najwięcej zarobią ortopedzi pracujący w małych miejscowościach dla placówek zatrudniających do 50 osób (ok. 6800 zł brutto miesięcznie). Najmniej zarabiają lekarze pracujący dla dużych szpitali państwowych. Prywatna praktyka jest dobrym pomysłem na uzupełnienie domowego budżetu.

Dodatkowo lekarze ortopedzi mogą liczyć na pokrycie przez pracodawcę kosztów dojazdu do pacjenta (paliwo, koszty taksówek). Cześć placówek (głównie prywatnych) oferuje swoim pracownikom karnety na zajęcia sportowe.

Polecani wybrani lekarze ortopedzi z miasta Warszawy i okolic:

dr n. med. Marcin Milczarek Ortopeda, Lekarz sportowy

Jeden z najlepszych specjalistów ortopedii i traumatologii narządu ruchu, zajmujący się leczeniem chorób i urazów stawu kolanowego i skokowego oraz stopy. Wykonuje badania USG narządu ruchu, zastrzyki dostawowe, zabiegi małoinwazyjne oraz artroskopie stawu kolanowego i skokowego. Specjalizuje się w terapii biologicznej, w tym zastosowaniu czynników wzrostu (PRP, GPS, osocze bogatopłytkowe, Orthokine) oraz przeszczepach komórek macierzystych w urazach sportowych i chorobach narządu ruchu.

Absolwent Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Doświadczenie operacyjne zdobywał z w Klinice Ortopedii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im.WAM w Łodzi oraz w Oddziale Chirurgii Ortopedyczno – Urazowej Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – broniąc pracy p.t. „Wyniki leczenia operacyjnego palucha koślawego”.

Uczestnik licznych konferencji ortopedycznych, sympozjów naukowo-szkoleniowych oraz staży krajowych i zagranicznych w renomowanych placówkach medycznych, m.in. w Rzymie, Amsterdamie, Nijmegen, Novym Sadzie, Krakowie, Pradze i Izmirze.

Dr n. med. Piotr Syrówka Ortopeda

Specjalista Ortopedii i Traumatologii.

Od 2004 zastępca ordynatora oddziału Urazowo-Ortopedycznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im św. Anny w Warszawie, ul. Barska 16/20.

Ortopeda z ponad 25-letnim bogatym doświadczeniem w leczeniu operacyjnym uszkodzeń i chorób narządu ruchu.

Wybitny specjalista w zakresie leczenia operacyjnego złamań kończyn, ze szczególnym uwzględnieniem uszkodzeń stawów łokciowego, kolanowego, skokowego, złamań dalszej nasady kości promieniowej i kości piętowej.

W swoim dorobku operacyjnym ma ponad 550 wykonanych endoprotez stawu kolanowego, ponad 770 endoprotez stawu biodrowego oraz 6 całkowitych endoprotez stawu łokciowego.

Wykonuje artroskopię stawu kolanowego z rekonstrukcją więzadeł krzyżowych, przeszczepem chrząstki, szyciem łąkotek.

Leczy operacyjnie zespoły uciskowe nerwów obwodowych kończyn, przewlekłe i ostre niestabilności więzadłowe stawów kolanowych i skokowych, deformacje nabyte stóp / haluksy/.

lek. Marta Szymańska Ortopeda

Rozpoczęta specjalizacja z ortopedii w Berlinie w 2009 roku.
Specjalizacje
Ortopedia i traumatologia narządu ruchu
Ukończone szkoły
Uniwersytet Medyczny w Bialymstoku, 2008
Polish Open University/Oxford Brookes, Warszawa 2002
Uniwersytet Medyczny w Warszawie, 2016 (Studia Podyplomowe)
Znajomość języków
angielski
francuski
niemiecki

lek. Aleksander Yankouski Ortopeda, Chirurg

„Swoją przygodę z medycyną rozpocząłem w wieku siedemnastu lat w Brzeskim Kolegium Medycznym, jako felczer położnik. Po jego ukończeniu przyjechałem do Polski i dzięki stypendium rozpocząłem studia na Akademii Medycznej w Warszawiem, na II Wydziale Lekarskim. Kończąc studia wybrał em specjalizację związaną z ortopedią.
Aktualnie dyżuruję w dwóch popularnych, żeby nie powiedzieć obleganych, szpitalach na terenie stolicy: w szpitalu Św. Anny na ul. Barskiej i w szpitalu Praskim.
W swojej codziennej praktyce szczególnie często i wnikliwie zajmuję się leczeniem kolan, stawów skokowych oraz barkowych. Specjalizuje się w wykonywaniu diagnostyki USG. Nieustannie pogłębiam swoją wiedze, starając się stosować najnowocześniejsze metod i leki m.in. kolagen, kwas hialuronowy, PRP – osocze bogato płytkowe etc. Bezboleśnie ostrzykuję stawy, przyczepy więzadeł oraz ścięgien podając lekarstwa docelowo do miejsca choroby. Jestem szczególnym orędownikiem tej metody, uważając, że profesjonalnie wykonany zastrzyk przynosi niezwykle szybką ulgę i gwarantuje sukces terapii.
Moja praca jest moją pasją i wielką radością, dlatego nie wyobraża sobie życia bez możliwości operowania – uważam jednak, że ingerencja chirurgiczna jest ostatecznością.
Zawsze dokładnie przybliżam problematykę schorzenia, prezentując swoim pacjentom różne możliwości leczenia, żeby wspólnie wybrać najbardziej komfortową, dla rekonwalescenta, metodę. Priorytetem jest dla mnie skuteczne wyleczenie moich pacjentów – niczym doktor House podchodzę do sprawy ambicjonalnie i nie boję się wyzwań, czyli trudnych przypadków. Jednak, ze względu na wschodnie, białoruskie, pochodzenie jestem zdecydowanie milszy i bardziej otwarty od kultowego serialowego lekarza. ; ) A tak na poważnie, jestem osobą miłą i otwartą, staram się stwarzać wokół siebie przyjazną atmosferę spokoju i zaufania.
Prywatnie jestem ojcem, ćwiczę również cierpliwość próbując wychować krnąbrnego sfinksa kanadyjskieg. Jestem pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej, zdobyłem najwyższy szczyt Ałtaju, Biełuchę. W przyszłości planuję wejść na szczyt K2.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *