Zdrowie

Co zrobić, kiedy w krwi miesiączkowej zauważysz skrzepy?

Jeśli chodzi o nasze miesiączki, trudno nazwać je dla nas łatwym czasem, nie tylko ze względu na obniżone samopoczucie czy trudności z normalnym funkcjonowaniem. Czasem pojawiają się również inne dolegliwości, które jest nam ciężko wytłumaczyć. Jednym z takich niepokojących sygnałów jest znajdowanie w krwi miesięcznej skrzepów.

Dlaczego pojawiają się skrzepy?

Skrzepy są wynikiem, a w zasadzie objawem bardzo obfitego krwawienia, które samo w sobie powinno zostać skonsultowane i przedyskutowane z odpowiednim lekarzem ginekologiem. Takie obfite krwawienia miesięczne bardzo często idą w parze również ze sporymi bólami brzucha, czasem utrzymującymi się nie tylko podczas pierwszego czy drugiego dnia krwawienia, ale znacznie dłużej. Zdarza się, że obfite krwawienie ustępuje podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych i niektóre kobiety właśnie w celu wyeliminowania problemów z bolesnymi i obfitymi miesiączkami zaczyna takie stosować. Problem najczęściej jednak wraca, kiedy tylko tabletki zostają odstawione i kobieta zaczyna stosować się do naturalnych sposobów.

Diagnoza jest konieczna

Bardzo obfite i do tego długo trwające miesiączki mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego konieczne jest przeprowadzenie gruntownych badań oraz znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Konieczne będzie również znalezienie odpowiedniej metody leczenia, aby problem został raz na zawsze rozwiązany. Nie warto ryzykować ani czekać, aż przejdzie samo – takie rzeczy raczej same nie znikają.

Rynek medyczny w Polsce

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Ochrona zdrowia w Polsce dziś jeszcze jest wyraźnie zdominowana przez placówki publiczne, lecz sektor prywatny systematycznie zwiększa swój udział w całym systemie. Jego obecną wartość szacuje się na 56 miliardów złotych, podczas gdy budżet Narodowego Funduszu Zdrowia to 105 miliardów PLN. Prywatne wydatki stanowią już zatem nieco więcej niż ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia w naszym kraju. Według szacunków analityków już za trzy lata mają one osiągnąć wartość 79 miliardów złotych.

Ponadto, także Krajowy Plan Odbudowy przewiduje inwestycje o wartości prawie 20 miliardów złotych w unowocześnienie systemu opieki medycznej, w tym również dalszą cyfryzację tego sektora. Wynika z tego, że firmy medyczne mają przed sobą fantastyczne perspektywy rozwoju.

Niestety, ze względu na to, że większość szpitali i klinik jest własnością publiczną, ich zarządzanie często jest zaniedbywane. To natomiast prowadzi do problemów z finansowaniem długów. W rezultacie, jednostki stają się niezdolne do przyciągania najlepszych specjalistów oraz mają problemy z inwestowaniem w nowe technologie mające polepszyć standardy i efektywność leczenia. Partnerstwo między ośrodkami publicznymi a prywatnym inwestorem staje się wobec tego coraz popularniejsze, by móc zapewnić niezbędne środki, choćby na nowe wyposażenie w obszarze diagnostyki obrazowej czy laboratoryjnej. Korzyści są tutaj obopólne – szpital się rozwija, a prywatny inwestor generuje stabilną, satysfakcjonującą stopę zwrotu.

Rynek medyczny w Polsce jest wciąż nieskonsolidowany. Zazwyczaj silne oraz uznane centra medyczne posiadają tylko jedną lokalizację, nie korzystając tym samym z efektu skali działalności operacyjnej. Powoduje to także często u pacjentów konieczność dalekich podróży, jeśli chcą otrzymać najlepsze usługi. Co ciekawe, wyjątkiem od tej reguły jest choćby kardiologia, która na przestrzeni ostatnich lat została skonsolidowana przez jednego lokalnego gracza przy wsparciu funduszu private equity. Pokazuje to, że rynek medyczny w Polsce jest już gotowy na dalszą konsolidację w innych obszarach, takich jak na przykład ortopedia, okulistyka czy chirurgia.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się zatem specjalizacja mniejszych jednostek w podstawowych usługach oraz “podłączenie się” pod większe jednostki, które w razie potrzeby świadczą pełen zakres specjalistycznych usług. Im mocniej ten trend się rozwija, tym więcej zyskują na tym większe jednostki – czyli te, które mogą skupić się na dalszych inwestycjach w infrastrukturę i sprzęt. Stwarza to potencjał do współpracy z prywatnymi inwestorami, choćby w roli dostawców sprzętu czy partnerów w zarządzaniu całymi oddziałami.

2 Komentarze do “Co zrobić, kiedy w krwi miesiączkowej zauważysz skrzepy?

  1. A może faktycznie niektóre z nas mają taki urok i tyle? I trzeba tylko stosować antykoncepcję i wszystko będzie ok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *