Zdrowie

Co zrobić, kiedy w krwi miesiączkowej zauważysz skrzepy?

Jeśli chodzi o nasze miesiączki, trudno nazwać je dla nas łatwym czasem, nie tylko ze względu na obniżone samopoczucie czy trudności z normalnym funkcjonowaniem. Czasem pojawiają się również inne dolegliwości, które jest nam ciężko wytłumaczyć. Jednym z takich niepokojących sygnałów jest znajdowanie w krwi miesięcznej skrzepów.

Dlaczego pojawiają się skrzepy?

Skrzepy są wynikiem, a w zasadzie objawem bardzo obfitego krwawienia, które samo w sobie powinno zostać skonsultowane i przedyskutowane z odpowiednim lekarzem ginekologiem. Takie obfite krwawienia miesięczne bardzo często idą w parze również ze sporymi bólami brzucha, czasem utrzymującymi się nie tylko podczas pierwszego czy drugiego dnia krwawienia, ale znacznie dłużej. Zdarza się, że obfite krwawienie ustępuje podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych i niektóre kobiety właśnie w celu wyeliminowania problemów z bolesnymi i obfitymi miesiączkami zaczyna takie stosować. Problem najczęściej jednak wraca, kiedy tylko tabletki zostają odstawione i kobieta zaczyna stosować się do naturalnych sposobów.

Diagnoza jest konieczna

Bardzo obfite i do tego długo trwające miesiączki mogą być nawet niebezpieczne dla zdrowia, dlatego konieczne jest przeprowadzenie gruntownych badań oraz znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy. Konieczne będzie również znalezienie odpowiedniej metody leczenia, aby problem został raz na zawsze rozwiązany. Nie warto ryzykować ani czekać, aż przejdzie samo – takie rzeczy raczej same nie znikają.

Rynek medyczny w Polsce

Dzięki pandemii koronawirusa branża medyczna ogromnie zyskała na znaczeniu. Można powiedzieć, że sektor ten świetnie wykorzystał szansę, która się przed nim w tej niezwykle trudnej sytuacji pojawiła. To jednak nie koniec. Dziś przed branżą medyczną roztaczają się obecnie fantastyczne perspektywy. Sektor ten jest obecnie w fazie poważnych przemian, w coraz większym stopniu pojawiają się w jego ramach innowacje produktowe czy nowe technologie, co oczywiście jest bardzo korzystne dla inwestorów.

Wiele rozwiązań, które w czasie pandemii COVID-19 weszły na stałe do głównego nurtu w świecie medycyny, takich jak choćby teleporady, będą cały czas się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu. Firmy dostarczające na rynek takie innowacyjne rozwiązania dla branży ochrony zdrowia mają zatem szansę na wysoki i stabilny wzrost w przyszłości.

Co więcej, nie wolno zapominać, że medycyna jest branżą, której potrzebuje każdy człowiek – bez względu na to, gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci i jaki zawód wykonuje. Ten aspekt nigdy się nie zmieni i z tego powodu branża medyczna po prostu musi się ciągle rozwijać – zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Branża medyczna będzie wykorzystywać coraz więcej nowinek technologicznych i innowacyjnych rozwiązań. Pozwalają one na szybszą diagnostykę, efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Skoordynowana komunikacja z pacjentem, m.in. poprzez e-czaty czy wideoczaty, jest kluczowa dla kompleksowej opieki. Nowe technologie powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę i pozwolić na rehabilitację w domu.

Służba zdrowia nowej generacji będzie wykorzystywała coraz więcej nowinek technologicznych – urządzeń mobilnych, telediagnostyki czy sztucznej inteligencji. W najbliższej przyszłości ponad 14 mln pacjentów może korzystać z nowych technologii w procesie leczenia. Największy potencjał mają przede wszystkim usługi telemedyczne, które mogą zrewolucjonizować system opieki zdrowotnej: przyspieszyć możliwość rozpoznania choroby czy poprawić jakość monitorowania leczenia.

Nowe technologie pozwalają na szybszą diagnostykę, bardziej efektywną terapię i sprawną rehabilitację. Często są wytworem wielu wynalazców, którzy starają się doprowadzić do tego, by były one użyteczne dla pacjentów. Jest wiele innowacji, które dostają wiele nagród, natomiast nie są użytkowane, bo są zbyt trudne do zastosowania w codziennym życiu. Powinny być nakierowane na wczesną diagnostykę, która pozwala na zmniejszenie kosztów diagnostyki i ewentualnej terapii. Nowe technologie, które pozwalają na rehabilitację, powinny być dostosowane do naszych telefonów komórkowych i pozwolić na rehabilitację w domu.

Żeby wydłużyć Polakom życie, nie wystarczy tylko normalna opieka medyczna i kontakt lekarza z pacjentem, lecz przede wszystkim potrzebna jest absolutnie nowoczesna technologia. To telemedycyna, kontakt z pacjentem poprzez różne inne narzędzia informatyczne, takie jak e-czaty czy wideoczaty, generalnie komunikacja z pacjentem w sposób skoordynowany, gdzie widzimy ścieżkę pacjenta w sposób ciągły, używając nowej technologii.

2 Komentarze do “Co zrobić, kiedy w krwi miesiączkowej zauważysz skrzepy?

  1. A może faktycznie niektóre z nas mają taki urok i tyle? I trzeba tylko stosować antykoncepcję i wszystko będzie ok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *