Ciąża

Przyszła mama z lękami – to normalne

Wraz z zajściem w ciążę i oczekiwaniem na przyjście dziecka każda kobieta zauważa nieodwracalne zmiany zachodzące w jej ciele oraz dochodzi do niej jasna prawda, ze całe jej dotychczasowe życie ma się diametralnie zmienić. Właśnie często w czasie ciąży kobiety zaczynają mieć obawy i lęki, które mogą przerodzić się nawet w depresję, mimo posiadania odpowiedniego wsparcia po stronie rodziny czy partnera. Obawy są normalne i samo ich pojawienie się nie powinno nikogo dziwić, jednak wszystkie leki zdecydowanie trzeba mieć pod kontrolą.

Obawy są dobrym znakiem

W pierwszej kolejności kobieta zaczyna się obawiać utracenia swojej wolności i niezależności, a także tego, że nieodwracalnie zmieni się również jej ciało, którym dotychczas mogła dowolnie rozporządzać i które całkowicie było oddane jej woli. To jednak dobry znak, ponieważ wskazuje na odpowiedzialność i dojrzałość kobiety do tego ważnego w jej życiu wydarzenia. Gorzej, jeśli wątpliwości czy lęki w ogóle się nie pojawiają – w takich sytuacjach poród, czyli brutalne zderzenie się z rzeczywistością może być straszne w skutkach.

Co może pomóc?

Pomoc w takich przypadkach jest absolutnie konieczna i powinna przede wszystkim obejmować rozmawianie i dzielenie się swoimi obawami z kobietami, które już mają dzieci, a więc mają doświadczenie i wiedzą, jak radzić sobie ze wszystkimi problemami, wiedzą również, jak odpowiadać na pytania innych kobiet, przed którymi dopiero staje wizja porodu. Jeśli nie jest możliwe chodzenie na spotkania z młodymi mamami, warto skorzystać chociażby z forów internetowych, na których można dzielić się problemami, obawami, ale i doświadczeniami.

Rynek medyczny w Polsce

Problemy z brakami kadrowymi wśród specjalistów i personelu pomocniczego przekładają się na niską dostępność usług medycznych. Jest to jeden z najgorzej ocenianych aspektów funkcjonowania służby zdrowia. Według badań CBOS aż 82% Polaków uważa, że ciężko jest umówić się na wizytę u specjalisty, a 71% negatywnie ocenia dostępność personelu w szpitalach.

Problem ten pogłębia biurokratyzacja placówek medycznych. Według raportu NIK lekarze poświęcają 33% swojego czasu na wypełnianie dokumentacji medycznej i inne czynności administracyjne podczas wizyty stacjonarnej i aż 43% podczas teleporady.

Pierwszym krokiem w zwiększaniu dostępności personelu medycznego powinno być zatem efektywne wykorzystanie czasu już zatrudnionych specjalistów. Można to zrobić np. przez:

  • stosowanie podejścia digital first wobec pacjentów, zgodnie z którym pierwszy wywiad medyczny przeprowadza się zdalnie, by ocenić konieczność skierowania na wizytę osobistą,
  • integracje systemów informatycznych (np. z narzędziami do obsługi diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej), 
  • automatyzację przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi placówkami, co usprawni podejmowanie decyzji o leczeniu,
  • cyfryzację procesów administracyjnych (prowadzenie rejestrów elektronicznej dokumentacji medycznej),
  • wdrożenie systemów do automatyzacji rejestracji wizyt, które m.in. przypominają pacjentom o terminie konsultacji i zmniejszają liczbę „okienek” w grafikach lekarzy.

Każda automatyzacja, która pozwala odciążyć personel medyczny od żmudnych i powtarzalnych zadań, przekłada się na większą dostępność usług, wyższy poziom satysfakcji pacjentów i lepsze doświadczenia samych medyków. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w kontekście zmniejszania braków kadrowych i zachęcania wykwalifikowanych specjalistów do pracy w polskich firmach. 

Sektor prywatnych usług medycznych jest kluczowy dla funkcjonowania całego systemu ochrony zdrowia w Polsce. To właśnie on przeciera szlaki dla nowoczesnych rozwiązań technologicznych, wyznacza standardy w jakości obsługi pacjentów i nadaje kierunek rozwoju branży.

Dane statystyczne pokazują, że służba zdrowia podnosi się z kryzysu wywołanego pandemią. Według Statisty w 2021 roku rynek prywatnych usług medycznych w Polsce był wart prawie 61 miliardów złotych. Oznacza to wzrost o ponad 10% w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to w wyniku Covid-19 wartość rynku odnotowała spadek.

Polacy chętnie korzystają z nierefundowanej opieki medycznej. Wydatki prywatne stanowią ponad ⅓ wszystkich wydatków na ochronę zdrowia (budżet NFZ na 2021 rok wyniósł 103 mld PLN). Sektor prywatny stanowi istotną część polskiej służby zdrowia i jest kluczowy dla efektywnego działania całego systemu.

Przyszłość nowych technologii w medycynie rysuje się w jasnych barwach – co do tego nie można mieć nawet cienia wątpliwości. Całodobowa dostępność czy nieustanny wzrost popularności akcesoriów do monitorowania funkcji organizmu (takich jak pulsometry, krokomierze) otwierają przed telemedycyną gigantyczne możliwości. Co więcej, pojawia się coraz więcej firm i startupów produkujących urządzenia, które ułatwiają zapewnienie lepszej opieki medycznej przez Internet.

Już dziś, spełniając zapotrzebowanie w zakresie telemedycyny, rośnie rynek produktów umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia. Według szacunków ekspertów, wartość tego rynku do końca 2027 roku na całym świecie ma wynieść 43 miliardy dolarów. Jego rozwój jest zgodny z najnowszymi trendami, które mają optymalizować działalność placówek medycznych poprzez zapewnienie pacjentom w jak najszerszym zakresie opieki w miejscu zamieszkania oraz interweniowanie tylko w koniecznych sytuacjach. Przewiduje się również, że cały globalny rynek opieki zdrowotnej online będzie rosnąć w tempie 14,5% rok do roku, co oznacza że w 2027 roku może on osiągnąć wartość 230,6 miliarda USD.

2 Komentarze do “Przyszła mama z lękami – to normalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *